Podpisana już przez Prezydenta tzw. Tarcza 3.0 wprowadziła nieco zmian przy warunkach ubiegania się o zwolnienie z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek ZUS.
O zasadach obowiązujących do Tarczy 2.0 przeczytasz tutaj: https://opentax.com.pl/2020/05/tarcza-antykryzysowa-zwolnienie-z-zus/
Co zatem się zmieniło?
Pierwsza zmiana dotyczy przedsiębiorców korzystających z tzw. ulgi na start. Otóż we wcześniejszej wersji tarczy zwolnienie przysługiwało przedsiębiorcom, którzy byli nimi w rozumieniu Ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Oznaczało to, że z grupy potencjalnych beneficjentów tej ulgi wykluczono osoby korzystające z nieopłacania składek na własne ubezpieczenia społeczne przez pierwsze pół roku prowadzenia działalności. Obecna wersja włączyła ich do podmiotów, które mogą wnioskować o zwolnienie z obowiązku składek ZUS ale jedynie za kwiecień oraz maj 2020 r. Zatem nie mają możliwości zwolnienia ze składek za marzec.
Druga zmiana dotyczy osób samozatrudnionych, które wykonywały pozarolniczą działalność gospodarczą przed 1 kwietnia 2020 i opłacały składki wyłącznie na własne ubezpieczenia. Dotychczas aby mogły one ubiegać się o zwolnienie z opłacenia składek ZUS musiały wykazać, że ich przychód w rozumieniu Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie był większy niż 300% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w 2020 r. (tj. 15 681,00 zł). Jeśli przychód przekroczył tą graniczną kwotę to wówczas zwolnienie ze składek ZUS nie przysługiwało. Nowa tarcza dała możliwość ubiegania się o to zwolnienie samozatrudnionym, którzy choć przekroczyli limit przychodu, to ich dochód nie przekroczył 7 000,00 zł. Podobnie jak przy zmianie dotyczącej Ulgi na start tak i tutaj można wnioskować o zwolnienie za okresy kwiecień i maj 2020 r. Limit przychodu i dochodu o których mowa nie mogą zostać przekroczone w pierwszym miesiącu, za który przedsiębiorca składa wniosek.
Podobnie jak już było wcześniej, płatnicy chcący skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek ZUS muszą złożyć wniosek RDZ i mogą to zrobić na cztery sposoby:
→ drogą elektroniczną przez PUE ZUS
→ drogą elektroniczną przez PUE ZUS, za pośrednictwem strony www.gov.pl
→ za pośrednictwem poczty
→ osobiście w placówce ZUS