Przepisy o ryczałcie za używanie samochodu przez pracownika do celów prywatnych obowiązują od 2015 r. W zależności od pojemności silnika tego samochodu należy doliczyć pracownikowi 250 lub 400 zł przychodu. Nieprzerwanie jednak istniał spór o to, co ten przychód w rzeczywistości obejmuje.
Dotychczas wydawane były interpretacje indywidualne, w których organy skarbowe uznawały, że kwota ryczałtu nie obejmuje przychodu z tytułu zużycia benzyny. Odmienne stanowisko miały zaś sądy, które podzielały zdanie podatników, że ryczałt zawiera także koszty paliwa.
Dzień 21 września 2020 r. przyniósł rozwiązanie problemu i tego dnia została opublikowana interpretacja ogólna. Ministerstwo Finansów stwierdziło, że:
„ryczałtowo określona (…) wartość nieodpłatnego świadczenia obejmuje ponoszone przez pracodawcę koszty związane z utrzymaniem i ogólnym użytkowaniem samochodu, przykładowo takie jak: paliwo, ubezpieczenie, wymiana opon, bieżące naprawy, okresowe przeglądy”
Z drugiej strony interpretacja rozstrzyga, że dodatkowe koszty takie jak opłaty parkingowe czy za przejazd autostradą nie mogą być uznane za świadczenia objęte kwotą ryczałtu.
Uznanie paliwa za składową ryczałtu to bardzo dobra wiadomość dla pracodawców i pracowników, a wydana interpretacja ogólna niewątpliwie zakończy spory w tej kwestii.
Podstawa prawna: INTERPRETACJA OGÓLNA Nr DD3.8201.1.2020 MINISTRA FINANSÓW z dnia 11 września 2020 roku w sprawie zryczałtowanego przychodu pracownika związanego z wykorzystywaniem samochodu służbowego do celów prywatnych